O autorze
Od 9 lat zajmuję się branżą marketingową. W latach 2009 - 2015 prowadziłem i rozwijałem agencję reklamową. Pedantycznie podchodzę do tematów związanych z zarządzaniem projektami (zrealizowałem ich ponad 100), w tym również projektem o nazwie "życie". Przyczyniłem się do zbudowania wizerunku i sprzedaży kilku polskich marek. Obecnie w ramach startup'u Brella.pl postawiłem sobie za cel aby nauczyć moich klientów zarządzania czasem i delegowania zadań, dzięki unikatowemu połączeniu pomocy asystentki i concierge.

Duże pieniądze kochają wielką sztukę, czyli muzea milionerów

Lucas Museum of Narrative Art - Widok z lotu ptaka
Lucas Museum of Narrative Art - Widok z lotu ptaka lucasmuseum.org
Jeśli jest coś, co bogaci ludzie uwielbiają kolekcjonować bardziej niż nieruchomości, to z pewnością są to działa sztuki. Wśród milionerów nie brakuje pasjonatów i mecenasów sztuki. Niektórzy z nich chowają swoje zbiory i raczą ich widokiem tylko siebie i swoich najbliższych, ale są też tacy, którzy dzielą się sztuką ze zwykłymi śmiertelnikami. Oto miejsca, w których można podziwiać kolekcje zebrane przez sławnych bogaczy.

Muzeum George'a Lucasa - Lucas Museum of Narrative Art

Muzeum twórcy Gwiezdnych Wojen i Indiany Joneasa powstanie w Chicago, ale walczyły o nie także Los Angeles i San Francisco. Muzeum ma być interaktywnym miejscem rozrywki częściowo związanym z twórczością samego Lucasa i z jego wielkimi hitami kinowymi. Poza tym, w muzeum będzie można zapoznać się z twórczością wielu artystów, między innymi Normana Rockwella, Maxfielda Parisha i N.C. Wyetha, których prace przez lata kolekcjonował reżyser. Otwarcie muzeum planowane jest na 2019, a sam wygląd budynku oraz jego połączenie z terenami zielonymi będzie stanowiło nie lada atrakcję.

Muzeum Long

To największe prywatne muzeum w Chinach. Powstało z inicjatywy dwóch wpływowych kolekcjonerów i pasjonatów sztuki Wanga Wei i Liu Yiqiana. Przedsięwzięcie jest naprawdę imponujące, podobnie jak sam budynek zaprojektowany przez cenionego architekta Liu Yichuna, który z 33 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, aż 16 tysięcy udostępnia pod ekspozycje. Na pierwszym oraz drugim piętrze budynku znajduje się wystawa najbardziej rozchwytywanych chińskich artystów współczesnych oraz wszelkich eksponatów związanych z nowymi mediami. Na kolejnych, prezentowane są klasyczne dzieła chińskich twórców, od grafik wykonanych atramentem po antyczne artefakty. Zmęczeni zwiedzaniem, mogą też zajrzeć do części użytkowej muzeum, w której znajdują sale koncertowe, biblioteka i restauracja.

Neue Galerie

Neue Galerie to galeria sztuki znajdująca się w Nowym Jorku na rogu 86th Street i Piątej Alei. Specjalnością galerii jest niemiecka i austriacka sztuka oraz wzornictwo z lat 1890–1940. Muzeum powstało z inicjatywy filantropa i kolekcjonera sztuki Ronalda Laudera oraz jego przyjaciela, organizatora wystaw muzealnych, Serge’a Sabarsky’ego. Usytuowana w eleganckim pałacyku, zbudowanym w stylu Ludwika XIII, galeria prezentuje dzieła tak znakomitych artystów jak Gustav Klimt, Egon Shiele, Otto Wagner, Paul Klee, Emil Nolde i wielu innych.


Palazzo Grassi and Punta della Dogana

Pałac Palazzo Grassi został zbudowany w XVIII wieku przez zacny wenecki ród Grassich. W ubiegłym wieku budynek był własnością koncernu Fiat, wówczas organizowano tam liczne wystawy sztuki. Kiedy więc w 2005 roku nabył go francuski milioner François Pinault było jasne, że powstanie w nim właśnie galeria sztuki. Zwłaszcza, że pałac tworzy jedną jednostkę muzealną z byłym budynkiem morskiego urzędu celnego w Dogana da Mar, gdzie znajduje się galeria sztuki współczesnej. Kompleks utworzony przez Pinaulta stanowi dziś jedną z najciekawszych galerii sztuki współczesnej we Włoszech.

Geffen Contemporary

Usytuowane w dawnym policyjnym magazynie samochodów w dzielnicy Los Angeles zwanej Małe Tokyo muzeum stanowi nieprawdopodobnie interesujący zbiór sztuki współczesnej. Fundatorem Geffen Contemporary jest David Geffen, który stworzył obiekt o powierzchni wystawienniczej składającej się z ponad 12 tysięcy metrów kwadratowych. Muzeum jest jednym z czterech oddziałów MOCA, czyli kompleksu Muzeów Sztuki Współczesnej mieszczących się w Los Angeles.

Fondazione Prada

Prawdziwa gratka dla miłośników Miucci Prady, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś o zainteresowaniach i inspiracjach wielkiej projektantki. Tak, mediolańskie muzeum jest dziełem założycielki jednego z najsłynniejszych domów mody oraz jej męża, Patrizio Bertellego. Fondazione Prada określana jest mianem „terytoriom wolnej myśli”. Muzeum mieści się na terenie dawnej mediolańskiej gorzelni, a wśród eksponatów, poza wspaniałymi dziełami sztuki, podziwiać można najciekawsze projekty Prady.

The Pérez Art Museum

Muzeum sztuki współczesnej znajdujące się w Miami zostało założone już w 1984 roku, jednak obecną formę zawdzięcza wsparciu magnata nieruchomości Jorge Pereza, który w 2011 roku zasilił fundusz instytucji kwotą 40 milionów dolarów. Potężny, trzykondygnacyjny gmach, mieści ponad 1800 współczesnych dzieł sztuki, w tym prace Dana Flavina, Johna Baldessariego i Olafura Eliassona.

K11 Art Mall

Już sam budynek, w którym mieści się muzeum i galeria handlowa K11 jest dziełem sztuki, które fantastycznie wzbogaca, i tak bardzo ciekawą, panoramę Hong Kongu. Założycielem muzeum jest Adrian Cheng, dla którego nie jest to pierwsza tego typu inwestycja. Wyjątkowość idei Chenga polega na łączeniu sztuki z przestrzenią użytkową skoncentrowaną głównie wokół handlu. Dzięki temu Cheng daje możliwość obcowania ze sztuką zwykłym mieszkańcom miasta, a sam zarabia przy tym niemałe kwoty.

Wielkie pieniądze i sztuka od zawsze były blisko. Najbogatsi ludzie lubią otaczać się pięknem i, co ważniejsze, dzielić się nim także z innymi. W Polsce także nie brakuje takich osób, wystarczy wspomnieć o Grażynie Kulczyk, która podobnie jak Adrian Cheng, skutecznie łączyła sztukę i handel w przestrzeniach poznańskiego Starego Browaru, a obecnie planuje otwarcie instytucji, której mogłaby udostępnić swoje imponujące, prywatne zbiory sztuki współczesne.
Trwa ładowanie komentarzy...